Blog > Komentarze do wpisu

Limeryk

W nawiązaniu do mojego poważnego wpisu o neutrinach, pozwalam sobie przytoczyć cudowny limeryk:

There was a neutrino named Bright
who travelled faster than light
he went out one day
in an impossible way
making profs all proclaim "that ain't right"!

Autorem dzieła jest użytkownik astroteacher, tego zaś wariantu użył Economist w swoim komentarzu na temat najnowszej sensacji neutrinowej.

środa, 28 września 2011, pfg

Polecane wpisy

  • Orlando

    Spędzam niedzielę słuchając Orlanda Haendla w znakomitym wykonaniu:René Jacobs i B'Rock Orchestra, soliści: Bejun Mehta, Sophie Karthäuser, Kristina Hammarström

  • Wakacyjne lektury: Problem trzech ciał

    Cixin Liu, Problem trzech ciał , Dom Wydawniczy Rebis, 2018. Problem trzech ciał to powieść SF. Wychodzi od autentycznego problemu naukowego, niestabilności or

  • Wakacyjne lektury: Siwy Dym

     Ziemowit Szczerek, Siwy Dym, albo pięć cywilizowanych plemion , Wydawnictwo Czarne, 2018. Siwy Dym opisuje Europę Środkową za kilkadziesiąt lat. Żadne

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: grzes, *.w90-14.abo.wanadoo.fr
2011/09/28 23:05:23
Kiedyś słyszałem, że jeżeli teoria względności potrzebuje jakiejś granicznej prędkości, to niekoniecznie musi to być prędkość światła. Prawda to, co w barach na wyspie opowiadają?
-
pfg
2011/09/28 23:20:18
Teoria względności wskazuje jedną, konkretną prędkość graniczną: prędkość światła. Przy czym może to być i granica tak "od góry", jak i "od dołu" - teoria względności ma reprezentacje tachionowe. Tachiony mogą sobie istnieć i dopóki nie oddziałują ze zwykłymi (podświetlnymi) cząstkami, nie ma problemu.

Jakiejś granicznej prędkości, niekoniecznie równej prędkości światła, byle jakiejś, określonej, potrzebuje kwantowa teoria pola. "Prędkość graniczna" nie oznacza, że nie mogą istnieć cząstki po różnych stronach granicy: mogą, byleby ze sobą nie oddziaływały. Jeżeli nie ma prędkości granicznej, to właśnie teoria pola się sypie, nie szczególna teoria względności. Ale to już jest wiedza dość specjalistyczna i w wyspiarskich barach mogą jej nie znać.

Tęsknię za barami.
-
Gość: grzes, *.w90-14.abo.wanadoo.fr
2011/09/28 23:25:40
Pytałem i niektórzy słyszeli o teorii kwantowej, inni o teorii pola, ale żaden o wszystkim razem. Szkoda, że Cię nie ma.
-
pfg
2011/09/28 23:31:01
No ale oni tam wszyscy gadają po francusku, więc i tak bym się z nimi nie porozumiał. Zadzwoń do Świętka, on pewnie to wszystko wie.
-
Gość: x, *.adsl.inetia.pl
2011/09/29 02:17:09
Czy gdyby te nadświetlne neutrina nie były tachionami i rzeczywiście mogły poruszać się szybciej od światła, czy oznacza to, że można by teoretycznie za ich pomocą przesłać informacje wstecz? I na jaką "odległość" - bo przypuszczam, że nie większą niż na ułamek sekundy? Nie zakłóciłoby to chyba w poważnym stopniu ciągu przyczynowo-skutkowego.
-
2011/09/29 06:30:22
Są teorię że jedynie złamanie bariery prędkości światła jest nam konieczna do podróżowania w czasie. Tak sobie pomyślałem o Terminatorze wysłanym na Żoliborz w odpowiednim czasie :D