Blog > Komentarze do wpisu

Vivica triumphans

Misteria Paschalia, 31 marca - Vivica Genaux i Europa Galante, dyrygował Fabio Biondi.

Bohaterów było dwoje: Europa Galante wykonująca utwory instrumentalne Vivaldiego i Geminianiego oraz Vivica Genaux w popisowych ariach Haendla, a na bis Hassego i Vivaldiego.

Zaczęło się dziwnie nijako. Pierwsze numery orkiestrowe ładne i dobrze zagrane, ale nic ponadto. Pierwsze dwie arie - z Rinalda - zaśpiewane bardzo poprawnie, ale dość cicho (oszczędzała głos?), artystycznie nic nadzwyczajnego. Trzecia, aria Bradamante Vorrei vendicarmi z Alciny, wypadła o wiele lepiej - może, jak pisze Dorota Szwarcman, temat zemsty szczególnie jej odpowiada. A po przerwie było jeszcze lepiej.

Orkiestra zaczęła od Follii Geminianiego, którą wykonała bardzo dobrze. Ja do Folii - nie tej konkretnie, ale do tematu muzycznego, więc pisanego przez jedno "l" - mam stosunek szczególny. Wiele lat temu mój przyjaciel Grześ miał nagranie Folii Marina Marais. Słuchaliśmy tego bez przerwy i, jak sądzę, było jednym z dwu powodów, dla których zainteresowałem się muzyką barokową. Potem był jeszcze koncert na lutnię i violę d'amore Vivaldiego - zamiast violi były skrzypce Fabia Biondiego, zresztą bardzo dobrego w tej partii solowej (Biondi znowu w muszce!), a publiczność, cóż, znów klaskała w nieodpowiednich momentach, i to dwukrotnie.

Vivica zaś rozgrzała się i rozśpiewała, dając zupełnie nieprawdopodobny popis swoich umiejętności technicznych. Nie da się tak szybko poruszać mięśniami twarzy. Teraz już nie oszczędzała głosu, a i artystycznie wypadła lepiej, niż w części pierwszej. Drugim bisem była aria Agitata da due venti. Vivica Genaux śpiewała to z wyraźnym zadowoleniem, ze świadomością, że publiczność ją uwielbia. Kto wie, może na swoim wielkim recitalu trzy lata temu wykonała to jeszcze lepiej, ale wczoraj tą arią też rzuciła publiczność na kolana. Przypominam mój niegdysiejszy wpis na temat Agitata.

Vivica Genaux osiągnęła, jak przypuszczam, absolutne mistrzostwo w technice śpiewu barokowego. Pod tym względem nikt nie jest w stanie jej dorównać. Artystycznie bywa różnie: nigdy nie jest źle, ale czasami jej wykonania są cudownie piękne, czasami jednak tylko porażająco doskonałe, lecz zimne. Głównym punktem drugiej części wczorajszego koncertu była aria Tu giurasti z Il trionfo... Händla. Konferansjer mówił, że stanowi to klamrę spinającą pierwszy i ostatni koncert tegorocznych Misteriów. Ja widzę to inaczej. W zeszłym roku Vivica zaśpiewała "arię o Furiach" w Juditha triumphans, a później tę samą arię śpiewała Julia Lezhneva w swoim końcowym recitalu. I nieco mnie rozczarowała. W tym roku było na odwrót: to Lezhneva pierwsza zaśpiewała Tu giurasti, a Vivica Genaux śpiewała ją jako druga. Pod względem technicznym wykonanie Viviki było absolutnie niedoścignione, a i artystycznie zupełnie dobre. Jednak, choć może to głupie i nieracjonalne, wykonanie Lezhniewej bardziej mi się podobało...

poniedziałek, 01 kwietnia 2013, pfg

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: vox caelestis, *.dynamic.chello.pl
2013/04/20 01:08:42
Szanowny Panie,nie zgadzam się z Panem co do Pańskiej oceny muzycznej dwóch pierwszych arii, w mojej ocenie były doskonałe pod każdym względem. Być może " punkt widzenia[słyszenia] zależy od punktu siedzenia", a ja siedziałem w 1. rzędzie. Te dwie arie były chyba najpiękniejszą muzyką jaką słyszałem. Głos Viviki Genaux oceniam w kategoriach wartości nadprzyrodzonych [jakieś niesamowite "alikwoty"- bardzej słyszalne w dolnych rejestrach, których nie potrafię opisać, mają taką właściwość, że "dźwięczą w głowie słuchacza nawet na 2. dzień po koncercie, ale wcześniej powodują łzawienie oczu]. Co na to fizyka?!
-
pfg
2013/04/20 16:59:59
@vox - dziękuję za komentarz. Ja jestem amatorem, nie pretenduję do żadnej profesjonalnej oceny. Akurat to wykonanie arii z Rinalda *mnie* nie zachwyciło, ale każdy ma prawo do własnej oceny. Zgadzam się jednak, że Vivica Genaux potrafi w śpiewie wydobywać dźwięki zupełnie niebywałe, niedostępne chyba innym ludziom.
-
Gość: vox caelestis, *.dynamic.chello.pl
2013/04/21 00:42:05
Szanowny Panie,
dziękuję za odpowiedź, ja też jestem amatorem - ale w pełnym tego słowa znaczeniu, jednak nasze amatorskie oceny "od serca" mogą być równie wartościowe/ciekawe jak wyrachowane oceny profesjonalnych krytyków.[w razie potrzeby, mam nagranie dość dobrej jakości z transmisji internetowej w Programie 2 PR]
-
pfg
2013/04/22 23:51:11
@vox - z nagrania bardzo chętnie skorzystam! Jesłi jest gdzieś dostępne w sieci, proszę dać mi linka, albo wysłać na mój e-mail (prawdziwy, w dziale o autorze). Będę neizmiernie zobowiązany.
-
Gość: vox caelestis, *.dynamic.chello.pl
2013/05/01 16:48:27
Szanowny panie, nie wiem jak odszukać Pana e-mail, będę próbował dalej. Z koncertu w internecie znalazłem 2 nagania;
www.youtube.com/watch?v=1Oj4Toq82kM
www.misteriapaschalia.com/pl/3/417/512/multimedia

Posiadam nagranie koncertu z Programu 2 PR , około 300MB, proszę podać jak je Panu przesłać. szczepp@yahoo.pl
-
pfg
2013/05/02 12:21:58
@vox - wystarczy kliknąć "napisz do mnie" na prawym pasku bloga lub "o autorze" jedną pozycję niżej.