Blog > Komentarze do wpisu

Migranci

Europa zmaga się z największym od wielu lat kryzysem migracyjnym. W Polsce, jak zawsze, nie ma na ten temat żadnej rozmowy. Są tylko manifestacje trybalizmów.

Jeden głosi, że Ciapaci pchają się do Europy, żeby za niemiecki socjal wprowadzać tu szariat. Według drugiego, Mamy moralny obowiązek przyjąć absolutnie wszystkich, którzy zechcą tu przyjechać, a jeśli ktoś ma co do tego najmniejsze zastrzeżenia, jest odrażającym rasistą. W Polsce, która jest bardzo ksenofobiczna i nietolerancyjna (ograniczam się do konstatacji, że tak jest, pomijając możliwe tłmaczenia, jak do tego mogło dojść), ten pierwszy głos słychać donośniej. Ale też zwolennicy drugiego stanowiska są tym bardziej pyncypialni i nie oddadzą nawet guzika. Głosów pośrednich niemalże nie słychać.

Nawet agencyjny przekaz wizualny jest dostosowany do tych treści: Albo widzimy zdjęcia kobiet lub niemłodych facetów z małymi dziećmi, niekiedy wręcz zdjęcia zwłok dzieci, albo zdjęcia tłumu młodych, na oko zdrowych mężczyzn, wśród których kobiet i dzieci prawie w ogóle nie ma. Nie widziałem materiału, który pokazywałby obie kategorie zdjęć. I to, jak się wydaje, odnosi się do ogółu mediów europejskich.

Myślę, że na problem migrantów należy patrzeć z dwu perspektyw: doraźnej i długoterminowej.

Doraźnie trzeba sobie uświadomić, że ci ludzie już tu są, ba, nie dość, że są, to nadal będą przybywać całymi tysiącami, dopóki nie zostaną rozwiązane - przynajmniej w jakimś zakresie - problemy, które ich do migracji skłoniły. Żadne dywagacje, że być może nie wszyscy z nich powinni się w Europie znaleźć, nie zmieni tego prostego faktu: oni już tu są. Nawet jeśli się strasznie natężymy, ci ludzie w sposób magiczny z Europy nie znikną. A Europa powinna coś z nimi zrobić.

No właśnie, Europa. Nie tylko kraje, w których obecnie przebywają setki tysięcy tegorocznych imigrantów - Włochy, Grecja, Węgry - ani kraje, do których oni zmierzają, głównie Niemcy, ale wszystkie kraje Unii Europejskiej. W tym Polska. To straszny skandal i obciach, że Polska tak się wzdraga przed udzieleniem pomocy tym ludziom. Solidarność europejska nie polega na tym, że my bierzemy od Unii pieniądze, domagamy się dla naszych obywateli prawa do osiedlania się, pracy i opieki społecznej w krajach unijnych, a także oczekujemy, że kraje te, często wbrew swoim interesom, nałożą sankcje na Rosję. Solidarność wymaga także i od nas ponoszenia ciężarów, jeśli zajdzie taka potrzeba. A właśnie zachodzi. Uchylanie się od tej odpowiedzialności przynosi ujmę Polsce i wystawia nam jak najgorsze świadectwo.

Polska powinna natychmiast wyrazić gotowość przyjęcia, czy ja wiem, dziesięciu tysięcy imigrantów. I nie oczekiwać, że inne kraje nam za to zapłacą. Ja wiem, będzie trudno. No, ale co zrobić? Wymienionym wyżej krajom też nie jest łatwo, więc powinniśmy im pomóc. (Przypominam, że ja już dwa lata temu pisałem coś podobnego.)

Również doraźnie trzeba zapobiegać tragediom na morzu: śmierci migrantów w Morzu Śródziemnym. Tonących, zagrożonych śmiercią trzeba ratować, co nie musi oznaczać transportowania ich do Europy, ale o tym za chwilę. Polska i w tym powinna uczestniczyć: Wysłać (w porozumieniu Z Grecją, Włochami, Turcją - w końcu to nasi partnerzy z UE - Turcja jest krajem stowarzyszonym - i NATO) polskie statki ratownictwa morskiego lub okręty patrolowe Straży Granicznej. I też nie powinniśmy oczekiwać, że ktoś nam za to zapłaci. Te działania doraźne to jest po prostu nasz obowiązek. Obowiązek moralny i obowiązek wynikający z uczestnictwa w Unii Europejskiej.

Długoterminowo trzeba spróbować tę migrację ograniczyć, z pełną świadomością, że skutki nie przyjdą natychmiast, ale dopiero po kilku miesiącach, jeśli dobrze pójdzie. Europa powinna przyjmować uchodźców, uciekających przed wojną i prześladowaniami, ale nie wszyscy migranci są uchodźcami. Są wśród nich zwykli imigranci ekonomiczni, ale jest też całe spektrum stanów pośrednich. Powiedzmy, ludzie, którzy uciekli przed wojną z Syrii do Turcji niewątpliwie byli uchodźcami. Trafili do obozu, gdzie ich życie nie było już zagrożone, ale warunki były bardzo podłe. W dodatku nie widzieli żadnej perspektywy na poprawę swojego losu. Więc częśc z nich - ci zamożniejsi, lepiej zorganizowani, przedsiębiorczy, a może tylko bardziej zdesperowani - postanowiła pójść dalej. Technicznie rzecz biorąc, nie byli już wówczas uchodźcami, ale czy można ich winić za próbę wyrwania się z beznadziei obozów? Tu jednak widać realny sposób na próbę ograniczenia imigracji: należy radykalnie poprawić warunki życia w obozach i położenie ich mieszkańców. Tam nie ma pracy, szkół dla dzieci. To także będzie kosztować, więc Europa, w tym Polska, powinna za to zapłacić, bo sama Turcja, Jordania, Liban tego nie zrobią. Dla Europy i tak będzie to tańsze, niż zajmowanie się imigrantami już w naszych granicach. Ponadto trzeba otworzyć legalną szansę ubiegania się o status uchodźcy już w obozach na terenie krajów sąsiadujących z Syrią; ci, którzy taki status otrzymają, powinni być transportowani do wybranego/wyznaczonego kraju europejskiego. Dalej, należy zadbać o to, aby było gdzie odwozić rozbitków wyłowionych z morza, bo niekoniecznie trzeba ich transportować do Europy. Ponieważ dotąd tak właśnie się działo, migranci często sami niszczyli, podpalali swoje łodzie, aby skłonić przepływające statki do podjęcia ich i bezpiecznego odtransportowania do Europy. Należy przyspieszyć procedury imigracyjne, przyspieszyć i ujednolicić pomiędzy poszczególnymi państwami UE. Wreszcie, aby sugerowany czy też planowany przez Komisję Europejską system kwot natychmiast się nie załamał, nowym imigrantom i uchodźcom trzeba na kilka lat ograniczyć prawo do swobodnego podróżowania po Europie i osiedlania się.

Przede wszystkim trzeba zlikwidować wojny i źródla konfliktów na Bliskim Wschodzie, ale nawet nie będę udawał, że mam pomysł, jak się do tego zabrać.

Na koniec, trzeba pamiętać, że nawet gdy wojny i inne konflikty ustaną, a przynajmniej zostaną mocno ograniczone, i tak wielu ludzi będzie się chciało przenieść do Europy. Różnice w poziomie życia pomiędzy Europą z jednej, a Bliskim Wschodem, Azją Środkową i Afryką z drugiej strony są tak duże, że ciągle będą stanowić pokusę.

Tym bardziej należy więc zadbać o sprawną "obsługę" nowych migrantów.

I jeszcze jedno: Wszystkim imigrantom, uchodźcom i innym kategoriom przybyszów trzeba wyraźnie powiedzieć, że próby wprowadzania szariatu, wielożeństwa, obrzezania dziewczynek czy praktykowania "zabójstw honorowych", podobnie jak powiązania z organizacjami terrorystycznymi i inne ciężkie przestępstwa kryminalne z użyciem przemocy, będą przesłanką do deportacji dorosłych przybyszów i karania (zgodnie z kodeksem, ale bez deportacji) osób urodzonych w krajach Unii bądź przybyłych tu jako małe dzieci. Trzeba to powiedzieć, a później egzekwować. Doświadczenia z muzułmańskimi imigrantami w pierwszym, drugim, trzecim pokoleniu w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i innych krajach świadczą, że nie jest to problem wydumany w odniesieniu do części (być może niewielkiej, ale niezaniedbywalnej) przybyszów i ich potomków.

poniedziałek, 07 września 2015, pfg

Polecane wpisy

  • Wielka Brytania: Raport IPPR

    Brytyjski Institute for Public Policy Research, lewicowy (choć ma w swoim składzie arcybiskupa Cantenbury i kilku lordów) think-tank, ogłosił swój najnowszy rap

  • Co wymyślił Jarosław?

    Poseł Jarosław Kaczyński, jak mi się wydaje - ale może wydaje mi się całkiem źle? przepraszam, ale ja już nie mam ani siły, ani ochoty, by podążać za strzelisty

  • Piątek, 13

    Jedno jest pewne: Skutkiem wczorajszych zamachów w Paryżu będzie wzrost nastrojów antyislamskich w Europie, jeszcze większy sprzeciw wobec przyjmowania uchodźcó

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: anab, *.dynamic.chello.pl
2015/09/07 20:19:01
Pierwsza rzecz, która mnie dziwi to brak granic zewnętrznych UE. Wiem, zniesiono granice wewnętrzne, ale kto i kiedy zniósł granice zewnętrzne.
Druga sprawa -- ci ludzie, którzy tu przybywają zostali potwornie oszukani przez ich elity, w tym religijne. Podlegają propagandzie według której wyyobrażają sobie, że Zachód to zgniły moralnie i obrzydliwie bogaty twór skazany na pożarcie żywcem.
Wyobrażają sobie, że europejczycy konsumują, konsumują, piją alkohol, zażywają narkotyki, kopulują wszyscy ze wszystkimi, bawią się na pochodach wesołków itd. Przeżyją olbrzymie rozczarowanie a później wielką frustrację i wielki napływ agresji, kiedy dotrze do nich, że to nie jest tak. Następne pokolenie zazna barier wynikających z pochodzenia, niedostosowania do panującej w Europie kultury, zaznają barier, których nie będą potrafili w większości konstruktywnie przepracować.
Nałoży się na to poczucie utraty własnego miejsca na Ziemi, poczucie, że zostali potwornie zmanipulowani. W zasadzie wszystko będzie ich frustrowało i radykalizowało. Jeśli jeszcze rozmnożą się znacznie, będziemy mieli kiedyś w całej Europie to, co było na Bałkanach.
Zdaje się, że Orban dobrze pamięta Mohacz a Merkel rżnie głupa, że nie zna historii.
-
Gość: LB, *.dynamic.chello.pl
2015/09/07 20:48:38
Może to i prawda, że Polska powinna zadeklarować gotowość przyjęcia znacznie większej niż 2tys. liczby imigrantów. Z drugiej strony mam wrażenie, że nasz kraj oferuje bardzo niski stopień opieki socjalnej nawet wobec własnych obywateli. Mało kto przejmuje się tymi, którzy tracą prace, nie też mają gdzie mieszkać itd. Pomoc państwa w takich sytuacjach jest minimalna lub żadna. Również Polakom mieszkających na dawnych terenach wschodnich, deklarującym chęć powrotu do swojego kraju państwo od lat nie potrafi skutecznie pomóc. Jeśli nowi przybysze dostaną lepsze warunki, czy nie będzie to polem potencjalnego konfliktu? A jeśli dostaną warunki takie, jakie państwo zapewnia nam - nie przeżyją...

Druga kwestia - od kilkunastu lat wmawia się nam że istnieje poważne zagrożenie terrorystyczne. Napływ kilku tysięcy ludzi z terenów działań organizacji, których mamy się bać musi rodzić obawę. Uważa się, że Polska jest w miarę bezpieczna ze względu na brak wielokulturowości, znikomy odsetek innych nacji, innych religii. Czy przyjmując uchodźców nie sprowadzamy na siebie poważnego problemu?
-
Gość: redneck, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/09/07 20:58:12
skoro już tu są, to należy to wykorzystać i zlikwidować w europie socjalizm, wtedy wrócą do afryki gdyż zapewne nie przyjechali tu ciężko pracować.
- jeszcze inna sprawa nad którą warto się zastanowić - czy kiedy obalano dyktatorów : Kadafiego, Assada naprawdę nie przewidziano konsekwencji ? jeżeli nie przewidziano to trzeba przyznać że europa i stany zjednoczone mają kiepskich polityków i analityków - warto by ich zmienić, jeżeli jednak przewidziano (a ja do tego się skłaniam) to znaczy że w osłabieniu europy może jest jakiś cel. komu jest potrzebna słaba europa targana konfliktami etnicznymi ? albo inaczej co by było gdyby niemcy (europa) miały dobre stosunki z rosją i z chinami ?
-
2015/09/07 22:32:43
@pfg
Ja bym dodał jedno: możliwość adaptacji tych do docierają do nas i możliwość zmniejszenia tego problemu w przyszłości zależą w dużej mierze od edukacji i emancypacji kobiet, tych przybywających do nas (Europy) i tych pozostałych w krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jeśli to nie będzie priorytetem i to skutecznie realizowanym, czarno widzę...
-
2015/09/08 00:10:01
@pfg Akurat rozsądnie napisałeś.

Bardzo trudny problem - trudny bo wojna ale też trudny bo sporo z uciekinierów szturmujących tunel do UK mało przypomina uchodźców szukających spokoju.

Dziwi mnie tylko jedno: próby wprowadzania szariatu, wielożeństwa, obrzezania dziewczynek czy praktykowania "zabójstw honorowych", podobnie jak powiązania z organizacjami terrorystycznymi i inne ciężkie przestępstwa kryminalne z użyciem przemocy... deportacji dorosłych przybyszów i karania....

To tak nie jest ???

Jeden cienki punkt - deportacja. Jak i dokąd ?

-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/08 00:17:50
@redneck

Europa miała stosunkowo mały wpływ na rozwój sytuacji w Syrii, a prawie żaden - na to, co się działo i dzieje w Somalii czy Erytrei (natomiast istotnie przyczyniła się do destabilizacji Libii). Z konfliktu wewnętrznego w Syrii korzystają jej sąsiedzi, którym zawsze zależało na jej osłabieniu, a przed zwycięską frakcją w razie czego bez kłopotu się obronią, nawet gdyby miała się nią okazać taka dzicz, jak ISIS. Zaś ISIS zaczęło poważnie zyskiwać na znaczeniu dopiero wtedy, gdy USA przymknęły oko na działania jej sponsorów, cichych popleczników i paserów zagrabionych dóbr, by w zamian zagwarantować sobie współpracę Arabii Saudyjskiej czy Iranu w zbijaniu cen ropy. Dla Amerykanów są stąd same zyski: Rosja została przyduszona, i to bez żadnej bezpośredniej konfrontacji zbrojnej, zaś poważny rywal gospodarczy Stanów Zjednoczonych, jakim jest Unia Europejska, ma tuż za miedzą na północy zagrożenie militarne, a na południu - wielki kryzys humanitarny (o ileż teraz łatwiej Amerykanom negocjować z UE traktat handlowy z pozycji siły). Nic też dziwnego, że Rosjanie desperacko próbują wyrwać się z tego dławienia, wspierając coraz bardziej resztki reżimu Asada, a za chwilę być może nawet otwarcie uderzając w ISIS...

Winą Europy jest przede wszystkim brak zdolności do przewidywania rozwoju wydarzeń i przygotowania się do odparcia czy przynajmniej minimalizacji zagrożeń, a ponadto haniebna bezczynność w sprawach zgoła niemilitarnych. Tunezja jest obecnie pięknym przykładem na to, że kraj muzułmański i w przeważającej mierze arabski nie musi być ani dyktaturą, ani krajem rozdartym wojną domową. Ale pies z kulawą nogą nie myśli w Europie Tunezji wspomagać, a przecież chodziłoby tu o kwoty znikome w porównaniu z kosztami obecnego kryzysu związanego z inwazją uchodźców. Dopiero gdy i tam wszystko się rozleci, Unia Europejska poniewczasie zauważy, że można było coś z tą Tunezją zrobić. Podobnie rzecz się ma z syryjskimi uchodźcami w Jordanii, Turcji i Libanie - przecież jasne było, że przy najlepszych chęciach te kraje nie uniosą długo ciężaru bez wsparcia z zewnątrz. Ale nie, Europa udaje, że problemu nie ma, dopóki ten nie przejawi się w postaci tysięcy gniewnych imigrantów maszerujących już po naszym kontynencie.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/08 00:45:46
PS. Oczywiście role Iranu i Arabii Saudyjskiej pierwotnie były zupełnie przeciwstawne, choćby ze względu na różnice religijne czy zupełnie odmienny status ich relacji z USA. Ale obecnie zadbano o to, by Iran zanadto nie przeszkadzał, a Arabia Saudyjska nie krępowała się wspomagać ISIS. Wystarczy przyjrzeć się skuteczności amerykańskich nalotów i szkoleniu przez USA za grube miliony dolarów kilkudziesięcioosobowej raptem jednostki bojowej syryjskich rebeliantów, żeby zrozumieć, iż jest to taka sama szopka, jak rzekoma walka Turcji z ISIS. Jeśli Stany Zjednoczone naprawdę będą chciały pozbyć się ISIS, to zetrą ich główne siły w góra dwa-trzy miesiące (z czego większość upłynie na przygotowaniach, transporcie itp. działaniach, a pewnie nie więcej niż parę tygodni na samych walkach).
-
Gość: redneck, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl
2015/09/08 06:54:27
pewnie to też trudno było przewidzieć: arxiv.org/abs/1109.4859, arxiv.org/abs/1209.6376 ,
-
2015/09/08 07:10:36
@redneck
Jeśli idzie o Syrię mechanizm był też taki:
naukaoklimacie.pl/aktualnosci/raport-globalnie-ocieplenie-a-rewolucja-w-syrii-82
Można znaleźć dużo więcej w temacie, polecam krótka notkę tu:
www.smithsonianmag.com/smart-news/climate-change-already-causing-mass-human-migration-180949530/?no-ist
-
Gość: anab, 149.156.26.*
2015/09/08 08:36:04
@whiteskies [[edukacja i emancypacja kobiet]] Jednym z wyznaczników cywilizacji łacińskiej jest monogamiczna rodzina wyemancypowana spod władzy rodu.
W cywilizacji arabskiej rodzina ani nie jest monogamiczna, ani nie jest wyemancypowana spod władzy rodu.
Jest rzeczą wiadomą i dobrze rozpoznaną, że cywilizacji łacińskiej i arabskiej nie do się zmieszać i pogodzić -- mieszać można jedynie w celu zniszczenia jednej lub obu.

www.youtube.com/watch?v=ltMEn4ISw4Y
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/08 09:47:26
@redneck

Przewidywać jest trudno, zwłaszcza przyszłość. :)

A już zupełnie nie sposób w pełni kontrolować rozwój takich wydarzeń, jak ekspansja ISIS (Stany Zjednoczone miały wszak już kiedyś podobnie przykre doświadczenia np. z dozbrajaniem afgańskich mudżahedinów) - niby wykorzystuje się ich do swoich celów, ale z fanatykami i bandytami tak to już jest, że miewają swoje własne obsesje i cele, i potrafią nieźle bryknąć. Oczywiście Iran, Turcja, Izrael czy Arabia Saudyjska pilnują sytuacji i w razie potrzeby przypominają ISIS, że gwałcić, niszczyć i mordować może sobie na wyznaczonym terenie, a poza nim zaraz dostanie po uszach, ale ileż to już razy w historii oprychy wyrywały się nieoczekiwanie spod wpływu mocodawców...

Na marginesie, podejrzewam, że służby specjalne państw zachodnich traktują przy okazji ISIS jako honeypot, pułapkę na wszelkich niebezpiecznych palantów (wywodzących się zarówno spośród imigrantów i potomków imigrantów z krajów muzułmańskich, jak i zachodnich konwertytów na skrajne odłamy islamu), których w Stanach czy Unii ciężko upilnować i - w razie konieczności - wyeliminować. A tak pozwala się im na podróż w jedną stronę, w dodatku z perspektywą śmierci w szeregach wrogich bojowników od amerykańskich pocisków, gdy ISIS przestanie już być potrzebne.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/08 10:22:32
Stał się cud, Gazeta Wyborcza opublikowała trzeźwą wypowiedź na temat obecnego kryzysu imigracyjnego:

wyborcza.pl/1,95892,18724691,kto-zaplaci-za-pomoc-emigrantom-glos-z-berlina-list.html

- podrzucam, bo wiąże się to z głównym wpisem PFG, a poza tym zgadza się z moimi odczuciami (tyle, że podpisuje to własnym nazwiskiem osoba od lat pracująca z imigrantami, więc w jej przypadku są to raczej doświadczenia niż odczucia).
-
2015/09/08 21:53:14
@"zlikwidować w europie socjalizm, wtedy wrócą do afryki gdyż zapewne nie przyjechali tu ciężko pracować"

Polska musiała stać się bardzo przedsiębiorczym krajem odkąd ponad dwa miliony żądnych zachodniego socjalu stamtąd wyjechało. Dziwić się należy tylko temu, że całkiem sporej ilości partii zależy na przyciągnięciu tych leniuszków z powrotem...
-
Gość: redneck, *.dynamic.gprs.plus.pl
2015/09/09 20:51:32
@loleklolek_pl - współczesny socjalizm - dla mnie - to nie tylko zasiłki, to także zestaw dziwnych wierzeń w tolerancję (jednostronną) , w multi-kulti ,w poprawność polityczną, w to że to dobrze jeżeli państwo wtrąca się w jak najwięcej dziedzin życia obywateli (wszystko w państwie nic poza państwem nic przeciw państwu - to na razie nie osiągnięty ideał współczesnych socjalistów europejskich). Działa to wszystko źle do tego stopnia że europa nie umie zareagować w sensowny sposób na obecną sytuację. Porównanie zaś polaków pobierających zasiłki w krajach europy zachodniej do muzułmańskich imigrantów jest wyjątkowo niestosowne choćby z tego powodu że polacy nie mają w zwyczaju obcinać nożem głowy przypadkowo spotkanym na ulicy ludziom, wysadzać pociągów, autobusów czy strzelać do satyryków. Imigrantom należy pomóc ale tam w afryce - w długiej perspektywie mogłoby to być nawet korzystne.
-
2015/09/09 21:13:14
@redneck

Moja córka działa jako wolontariusz w jednym z obozów dla uchodźców w Niemczech (kończy tam doktorat). Jak na razie kłopoty mieli głownie z neofaszystami z kijami bejsbolowymi i nożami....
-
Gość: redneck, *.1.31-232.dynamic.gprs.plus.pl
2015/09/10 06:46:02
@whiteskies - nie uważam że wszyscy muzułmanie są źli, tylko że proces ich asymilacji jest fatalny czego przykładem są również te bejsbole
-
2015/09/10 09:39:38
@redneck
Mimo wszystko uwagę o zwyczaju podcinania gardeł przypadkowym osobom uważam za, jakby to powiedzieć, nie wspomagająco procesu asymilacji. To trochę jakby mieć za złe Norwegom że strzelają do niewinnej młodzieży na wyspie.
By the way, nie twierdzę że jest i będzie łatwo, twierdze natomiast że problemu nie unikniemy. Możemy si do niego albo stopniowo przygotować, albo próbować się zamknąć, co okaże się nieskuteczne i chować głowę w piasek.
Świat się zmienił i zmienia coraz szybciej. Albo jakoś się do tego będziemy przystosowywali, co jest i będzie trudne, kosztowne i bolesne, albo potraktujemy sprawę z perspektywy strusia i nawet się spostrzeżemy jak zmiany nas zmiotą.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/10 09:55:12
@whiteskies

Niestety, jest jeszcze jedna opcja, niewiele lepsza, a może nawet - z pewnego punktu widzenia - znacznie gorsza. A mianowicie, że "damy sobie radę", zatapiając płynące do Europy łodzie z imigrantami, urządzając polowania na osoby o ciemniejszej skórze itd. To też nas zresztą zniszczy, choć w inny sposób.
-
pfg
2015/09/10 17:43:28
@redneck - zdaje mi się, że za wyjątkiem zamachu na dworcu Atocha w Madrycie, wszystkie islamskie akty terrorystyczne w Europie zachodniej zostały dokonane przez muzułmanów miejscowych, urodzonych i wychowanych w danym kraju, mającym jego obywatelstwo etc. To świadczy głównie o tym, że proces asymilacji często przebiega, no, tak sobie. I teraz jedni krzykną "ha, muzułmanie się nie asymilują, nie wpuszczać ich tu!", no ale oni już tu są, od wielu lat, w liczbach o wiele większych, niż obecna fala. A drudzy powinni się zastanowić "kurde, skoro się nie asymilują, to jaki błąd MYŚMY popełnili?". Niestety, najwięcej będzie tych trzecich, którzy powiedzą "mam to wszystko w d...".
-
2015/09/10 18:05:43
przybysze niczym ci w audycji radiowej w '38 Orsona Welles'a tak zdominowały media i ludzkie umysły, że referendum kosztujące 100 mln nie wzbudziło larum opinii publicznej, z drugiej strony czy to ważne jak wiele będzie wpisów racjonalnych w tym temacie skoro to niestety nic nie zmienia?
nie mogliśmy i nie możemy rozliczać naszej władzy, a przecież pod poszczególnymi decyzjami stoją konkretne nazwiska, taki reżim trochę, czy się mylę?
-
Gość: redneck, *.dynamic.gprs.plus.pl
2015/09/10 20:03:53
@whiteskies , @pfg - przemilczanie pewnych obserwacji również nie przyczyni się do lepszej asymilacji, uwaga o obcinaniu głowy dotyczyła własnie tego że w tym procesie popełniamy (właściwie nie my bardziej europa zachodnia) prawie same błędy, ograniczę się do jednego moim zdaniem podstawowego - jako europejczycy sami nie szanujemy swoich tradycji i swojej kultury, dlaczego spodziewać się szacunku od emigrantów którzy również wywodzą się ze starożytnych kultur?, chyba ameryka miała całkiem niezłą politykę którą (w bardzo, bardzo dużym uproszczeniu) można streścić tak : "this is america love it or leave it"
-
2015/09/10 21:44:51
@redneck
Ja nie zgodzę się z tym ze nie szanujemy swojej kultury i że to prowadzi do kiepskiej asymilacji. Moim zdaniem problem raczej w tym, ze nie chcemy się tą kultura dzielić, w sensie takim, że podkreślając swoja odrębność i wyższość stawiamy barierę - właśnie kulturalną.
Ameryka to inny przypadek. Tam takiej bariery nie ma (no, przesada, jest ale mniejsza) bo wszyscy są "skądś".
-
Gość: anab, *.dynamic.chello.pl
2015/09/10 22:53:57
@pfg [["kurde, skoro się nie asymilują, to jaki błąd MYŚMY popełnili?"]]

Zwięźle: pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_cywilizacyjne
pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny

W szczególności prawo czwarte:
[[Przy równouprawnieniu i braku walki zwycięża niższa.]]

Najkrócej -- najważniejsze są wyróżniki cywilizacyjne; w szczególności (nasza) cywilizacja łacińska:

1. Monogamiczna rodzina wyemancypowana z władzy rodowej.
2. Historyzm
3. Prawda obiektywna (realizm filozoficzny) prawda i informacja jako podstawa demokracji (tu demokracja = prawo doradzania władzy).
4. Stosunki między prawem prywatnym i prawem publicznym.
5. Źródła prawa i stosunek etyki do prawa.
6. Istnienie świadomości narodowej opartej na poznaniu prawdy.

Dokładniej (długie, 2 godziny, wykładane powoli z wieloma dygresjami,
których ważność i związek z tematem może nie być oczywisty):

www.youtube.com/watch?v=yHSKysdYQdI

-
Gość: anab, *.dynamic.chello.pl
2015/09/10 23:38:26
I jeszcze jedno, wręcz porażające:

w.kki.com.pl/piojar/polemiki/koneczny/synt_cyw.html
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/11 00:58:24
@Feliks Koneczny

I pomyśleć, że jeszcze niedawno narzekałem na przywoływanie Herberta Spencera jako autorytetu w dziedzinie socjologii... Jeszcze Myśli nowoczesnego Polaka brakuje do kompletu.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/11 23:24:40
To jak już bawimy się w historiozofię, przywołajmy inną ważną postać, Janusza Szpotańskiego, który w Carycy i zwierciadle włożył w usta carycy Leonidy następującą przenikliwą analizę:

Bo nic nie wzrusza tak Zachodu,
jak szum frazesów o wolności.
Możesz pół świata zakuć w dyby,
strzelać w tył głowy, łamać kości,
ale bredź przy tym o ludzkości,
o Lepszym Jutrze, Wielkim Świcie,
a wyjdziesz na tym znakomicie!
Wot Gitler, kakoj eto durak!
On się przechwalał zbrodnią swoją!
[...]
Wsadzać na czapku główkę trupią,
o, Boże moj, kak eto głupio!
Na czarne - "białe" mówić nada,
bo to przemawia do Zapada;
na knuty, kaźnie i tortury
- że to gumanne manikiury!


I tak to działa, arcyłotrem XX wieku pozostaje w powszechnym odbiorze Hitler, a nie Stalin czy Mao, którzy odpowiedzialni są za śmierć i cierpienia znacznie większej liczby osób, a konflikt w Syrii to w mediach głównie zbrodnie ISIS i tęsknota za utraconą stabilnością dyktatury Asada. Mało kto orientuje się, że od początku syryjskiej wojny domowej siły wierne Asadowi zabiły kilkakrotnie więcej ludzi niż ISIS (szacowane proporcje to zwykle 6:1 lub 7:1, przy czym oczywiście o precyzję tu ciężko, choćby dlatego, że wojska rządowe skrzętnie ukrywają swe dokonania i oficjalnie im zaprzeczają, a ISIS skłonne jest raczej swoje zbrodnie nagłaśniać i wyolbrzymiać). Carputin, spadkobierca Leonidy, może być dumny ze swego protegowanego, Asada - wot, mołodiec!

-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/12 00:25:56
@Whiteskies

Ameryka to inny przypadek. Chyba nie. Kulturowe różnice są oczywiście liczne i znaczące, ale hipokryzja wobec uchodźców może nawet większa niż w Europie, dość wspomnieć tych wszystkich biednych uciekinierów z Kuby, którzy walczyli o to, by dotknąć amerykańskiej ziemi, nim zwinie ich straż przybrzeżna. Bo jeśli zdążyli, to bramy raju otwierały się na oścież, a jeśli nie zdążyli, to byli bezzwłocznie odsyłani "do ukarania" na Kubę, przy czym - rzecz jasna - amerykańskie społeczeństwo, tak czułe na los uciekających Kubańczyków, że szczęściarzom udzialało pomocy, wytrwale dbało zarazem o to, by tych szczęściarzy było jak najmniej. Może teraz wskutek poprawy relacji Waszyngtonu z Hawaną to już przeszłość, ale jeszcze niedawno tak właśnie rzeczy się miały...

Dla równowagi news Wyborczej o imigrantach: Na jednym z promów grupa uchodźców zagroziła, że rzuci się do morza, jeśli zostanie zmuszona do pozostania w Szwecji. No, ładnie. Jeszcze troszkę, a ziści się moja przepowiednia z dyskusji pod wpisem Lampedusa z 2013 roku - Erytrejczycy i Syryjczycy zaczną grozić popełnieniem samobójstwa jeszcze w swych rodzinnych stronach, jeśli natychmiast nie przybędą po nich europejskie samoloty i statki, by dostarczyć ich do Danii, Niemiec, czy gdzie tam sobie zażyczą...
-
Gość: grzes, *.w86-211.abo.wanadoo.fr
2015/09/12 10:05:23
"ci ludzie już tu są" - zacznijmy od tego, że oni w ogóle są!
Przez ostatnie lata polskie, i w ogóle natowskie media, pomijały ich istnienie. Pisało się o strasznym losie bohaterskich żołnierzy koalicji, którzy w bezinteresownym, patriotycznym zrywie, z narażeniem życia nieśli cywilizację w mroki barbarii. O ofiarach śmiertelnych. O stresie post-traumatycznym. Czasami pisało się o stratach w materiale i sprzęcie wojskowym, o innych przykrych skutkach wojny w rodzaju poniesionych kosztów.
Nigdy jednak nie pisało się o lokalnej populacji. Wobec czego najbardziej przenikliwi czytelnicy, ci, którzy rozumieli, że piasku nie da się ucywilizować, więc jakaś populacja jednak musi tam mieszkać, wyobrażali sobie dzikich tak dalece niedookreślonych, że właściwie nie dało się o nich pisać.
Teraz pojawili się uchodźcy. Normalni ludzie, z wyglądu nie różniący się od nas, mówiący po angielsku, wykształceni. I to jest szok.
Przez pryzmat tego "nagłego" pojawienia się zaczynamy rozumieć gigantyczne kłamstwo w jakim z upodobaniem się taplaliśmy i które, jeżeli nie uda nam się szybko go sprostować, może przynieść tragiczne skutki w Europie.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/12 10:29:19
@Grzes

To jest troszkę bardziej skomplikowane: mówiący po angielsku i wykształceni są jednak głównie uchodźcy wojenni z syryjskiej klasy średniej i wyższej (biedocie tamtejszej trudniej zebrać pieniądze dla przemytników). A Syrii tośmy nie "cywilizowali", bo Asad dysponował sporą i dobrze uzbrojoną armią oraz pokaźnymi zapasami broni chemicznej, więc nikt go nie chciał denerwować, choć zarazem wszyscy sąsiedzi (i znaczna część poddanych) źle mu życzyli. Sposób, w jaki poczyna sobie ze zbuntowaną ludnością cywilną własnego kraju, wskazuje zresztą na to, że obawy przed zaczepianiem go były całkiem słuszne.

Migranci z Afryki czy Iraku to w większości zupełnie inna grupa ludzi, znacznie odleglejsza od nas kulturowo i dużo gorzej wykształcona. Natomiast w obecnej fali migracyjnej są też całkiem liczni mieszkańcy Bałkanów - np. Albanii czy Kosowa - którzy stopniem analfabetyzmu i nieprzystosowania do potrzeb unijnej gospodarki niekoniecznie odbiegają od Erytrejczyków, a są wręcz opinie, że odbiegają, ale in minus; co może wiązać się z faktem, że dotarcie do Niemiec z Erytrei wymaga nieporównanie większej determinacji i przedsiębiorczości (choć pewnie także bezwzględności) niż przyłączenie się do fali migrantów już na kontynencie. Zupełnie inna skala presji selekcyjnej.

To zresztą można było już wyczytać w relacjach niektórych syryjskich uchodźców, którzy jeszcze w drodze do Niemiec spotykali się z wrogimi zachowaniami uzbrojonych w noże Afgańczyków czy Albańczyków. Zupełnie różne światy, wrzucanie ich do jednego worka to kolejne nieporozumienie, które będzie nas słono kosztować.
-
2015/09/12 19:52:25
@redneck
Ja nie twierdzę że USA sa idealne, ale mieszkalem tam i w Kanadzie jakiś czas i wiem z kim moje dzieci bawiły sie tam na placach zabaw. Co do Kuby jednak była i jest nieco inna:
en.wikipedia.org/wiki/Cuban_exile
choćby z tego powodu że USA prowadza jakąś ( w odróżnieniu od np. nas) politykę migracyjną. Liczby, także dotyczące Kuby są łatwo dostępne:
www.dhs.gov/publication/yearbook-2013
z podziałem na imigrantów, tych co przybyli (w tym nielegalnie) i poprosili o azyl i tych co go otrzymali.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/13 00:09:05
@Whiteskies (to mnie odpisywałeś na temat Kuby, nie @redneckowi)

No, ale przecież podlinkowana przez Ciebie strona wikipedii omawia całkiem ponure epizody związane z ucieczkami z Kuby, niektóre dosyć podobne do tego, co się obecnie dzieje na Morzu Śródziemnym. I tam też na początku nie było żadnej spójnej polityki postępowania z uchodźcami, a ta, która później się utarła, nie była wolna od hipokryzji i umywania rąk (kryterium "dry foot" i iluzoryczny monitoring losu osób odesłanych na Kubę).

Twoje w odróżnieniu od np. nas rozumiem w tym kontekście wyłącznie wtedy, jeśli pod nas podstawić Polskę, a nie Unię Europejską (ja miałem na myśli raczej UE, wszak to nie Polska boryka się na razie z obecnym kryzysem migracyjnym). Przecież placów zabaw we Francji, Niemczech czy Szwecji też nie zapełnia jednolita etnicznie dzieciarnia.
-
2015/09/13 13:31:09
To co dzieje się na Morzu i na granicach jest konsekwencją - niestety - obrazów pomocy migrantom.

Przyjmowania ich kwiatami i balonikami.
To jest błąd.
Polityczna poprawność jest błędem.

Efektem będzie tylko zwiększenie napływu - bo obrazki nie rozróżniają czy wita się uchodźców z obszaru wojny - czy po prostu ludzi szukających lepszego życia.

Co powinna zrobić Europa ?

Po pierwsze zrobić obozy przejściowe, gdzie weryfikuje się napływ uchodźców. Po drugie wyraźnie powiedzieć, że tylko tacy co mają dokumenty lub ich ID da się zweryfikować mogą być przyjęci. Po trzecie weryfikować to ID - i jeśli ktoś nie jest z obszarów objętych wojną - odsyłać. Po czwarte - do znudzenia pokazywać odsyłanie tych których odsyła. Po piąte nie pozwolić na sprowadzanie rodzin.

Co do Polski - to mimo, iż obawy i jakieś lęki wobec "obcych" są absolutnie idiotyczne - akurat ładnie wyglądał na tym tle gest prezydenta który odwiedził meczet polskich muzułmanów - powinnismy przyjąć tylko tych, którzy zdeklarują, iż w Polsce chcą mieszkać. I pracować. I akceptować naszą kulturę - tak jak od wieków - akceptują to polscy tatarzy. Mieliśmy swoje mniejszości i mamy - i wszystko jest OK jak życie jest w szacunku.

I nie na siłę.

Oraz egzekwować to - to znaczy - naruszenie tego - oznacza koniec prawa pobytu na terytorium EU. Ale musi to być deklaracja woli - a nie wymuszenie "musicie przyjąc tyle". Migranci muszą deklarować kraj - i jeśli 100% z nich chce do Niemiec - to jest to problem Niemiec nie nasz.

Nie widzę by Niemcy uważały że Nordstream jest jakimś problemem - to dlaczego migranci mają być "uwspólnieni" ?

A w tej całej dyskusji EU/USA - czy może zadaliście sobie pytanie jaka jest fundamentalna różnica ?

Czy ktoś imigrantom w USA oferuje jakiekolwiek zasiłki ?
Pomoc ? Forsę ? Mieszkanie ?

Może ludzie - ale nie rząd. Chyba.

A problem jaki sobie Europa stwarza jest znany.

Żaden z tych co to mieszkają w wygodnych willach w bezpiecznej okolicy nigdy nie zobaczy imigranta. Ci biedniejsi - już tak. Zastanowiliście się kiedyś dlaczego - np. poparcie dla FN we Francji jest największe - tam gdzie jest ?

Tak. Tam gdzie problem jest. Jeśli ktoś nie akceptuje i nie szanuje kultury kraju w którym żyje to jednak nie należy go tam sprowadzać.

@redneck chyba ma rację. Europa - w imie poprawności - przestała szanować sama siebie i swoja kulturę. I to jest czkawka. Która skończy się podbojem Europy przez Islam. Wasze dzieci albo wnuki albo prawnuki będą miały wybór krzyknąć wyznanie wiary islamskie albo stracić głowę.

I będą to czasem Wam zawdzięczać :)

-
2015/09/13 17:23:34
@x
Tak, wikipedia omawia także to o czym owileś, ale statystyki podaja ilu przypadków to dotyczyło i jak to ma sie z liczba Kubańczyków dostających sie do USA legalnymi drogami. Jestem daleki od twierdzenia że w USA nie było problemu uchodźcow z Kuby, pisze tylko że stwierdzenie że "hipokryzja wobec uchodźców może nawet większa niż w Europie" nie jest do końca uzasadnione. W końcu oni uruchomili LEGALNY mechanizm transferu.
-
2015/09/13 17:31:59
@os.porfirion
1) Przecież Niemcy wszystkich co do nich dotrą kierują do takich obozów, wiem bo w takim obozie działa moja córka.
2) ja rozumiem ze za Komuny nie istniało się bez Dowodu Osobistego. Ale rzeczywistość fizyczna jest taka, ze nie wszyscy uchodźcy maja ID...
3) Niemcy właśnie to robią o- odsyłają tych z obszarów nie objętych wojną, ale zanim to zrobią sprawdzają, co nieco trwa.
4) Pokazywanie odsyłanych - to rzeczywiście nie jest robione.
5) Rodziny. To trudny problem. Pytanie o kogo chodzi? Stryja i szwagierki na pewno nie, zonę /męża i dzieci? No tu chyba trzeba być elastycznym.
-
2015/09/13 17:53:27
@os.porfirion
I jeszcze w sprawie nielegalnych w USA, żeby nie posługiwać sie "legendami"
www.pewresearch.org/fact-tank/2015/07/24/5-facts-about-illegal-immigration-in-the-u-s/
www.pewresearch.org/fact-tank/2015/08/24/what-americans-want-to-do-about-illegal-immigration/
Co do zasiłków: mam mieszane uczucia.
A to dlatego, że uważam ze Twoje uwagi to pudrowanie problemu a nie leczenie przyczyn. A pierwotnymi przyczynami jest przeludnienie i rosnące problemy z wyżywieniem ( w tym częściowo spowodowane zmiana klimatu - globalnym ociepleniem).

Presja imigracyjna i na Europe i na USA będzie rosnąć bo rosną gradienty miedzy bieda a bogactwem. Takie podnoszenie bariery na wejściu niewiele zmieni w perspektywie kilku-kilkunastu lat. Jedyną nadzieja jest utrzymanie gradientów - różnic w rozsądnych granicach i kanalizowanie przepływu.....
-
Gość: grzes, *.w86-211.abo.wanadoo.fr
2015/09/13 18:44:01
Europa Ameryką nie jest i nigdy nie będzie. Po co te porównania?
Jak pisze PFG uchodźcy już tu są. Nie od nas zależy czy i ilu Polska przyjmie. W ogóle niewiele od nas zależy, ale sytuacja jest szególna - przedwyborcza. Więc nie jest wykluczone, że taki PiS, który żadnej żenady nie odczuwa, wysunie jakiś sprytny plan odesłania uchodźców na Madagaskar, żeby zdobyć więcej głosów.
A wiecie jak będzie wyglądać Polska odmawiająca pomocy uchodźcom, w oczach Europy, która od dziesiątek lat pomaga i przyjmuje Polaków wyłącznie dlatego, że uciekają przed komuną, nędzą lub beznadzieją?
-
2015/09/13 20:10:23
@whiteskies

Obozy - tak ale przy granicach.

Problem w tym, że w momencie jak już docierają do krajów "głębiej" to problem jest większy. Co do ID - jednak to jest problem. Niestety. I nie mów, że jakiegoś ID nie można mieć. Cokolwiek. I masz racje - problemem jest procedura, długotrwałość i to że nie można odsyłać jak nie wiadomo dokąd (to jest problem ludzi bez papierów).

Rodziny to trudny problem. Zasiłki też.

Leczenie problemu ? No cóż - jak ktoś ma dobrą radę to proszę bardzo. Oczywiście można otworzyć granice - ale jak to się skończy chyba się domyślasz.

A pierwotne przyczyny to wcale nie przeludnienie i brak żywności - ale po prostu chęć drogi na skróty. Zgadzam się, że trzeba gradienty zmniejszać - ale można to robić tylko i wyłącznie mając uszczelnione granice i ograniczoną rygorami imigrację - tak jak USA czy Kanada. Na pewno nie należy subsydiować imigrantów - bo tym sposobem tworzymy sobie duży problem.

Dlaczego ? Odpowiedzmy na pytanie - ile jest pracy w Europie. I jak będzie wyglądać asymilacja przybyszów.

@grzes Jak czytam ...jak będzie wyglądać Polska odmawiająca pomocy uchodźcom, w oczach Europy to tak widzę - naszym najgorszym przekleństwem jest to że zamiast się zastanawiać czy coś jest rozsądne - mysślimy czy nas pochwalą ??

-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2015/09/13 21:28:12
@Grzes

Ja bym dodał, że nie tylko uchodźcy już tu są, ale i barbarzyńcy, którymi się nas tak straszy. Przy czym wielu z tych barbarzyńców to niestety Polacy od pokoleń.

Wszyscy ci młodzi ludzie, którzy tak strasznie się ekscytują np. Powstaniem Warszawskim (a zwłaszcza tym, jak to oni daliby łupnia Szwabom, gdyby nie fakt, że urodzili się w niewłaściwej chwili), zwalczaniem komuny (a zwłaszcza tym, jacy byliby wobec niej niezłomni i jakiego daliby jej łupnia, gdyby nie j.w.) czy zwalczaniem paskudnych pogłosek o polskich szmalcownikach, Jedwabnem etc. - otóż ci sami bohaterscy in spe młodzieńcy, postawieni wobec wyzwania znacznie mniej ryzykownego niż Polacy za niemieckiej czy sowieckiej okupacji, a mianowicie wobec potrzeby udzielenia pomocy kilku tysiącom uchodźców z terenu ogarniętego straszną wojną (obrazki z wielu syryjskich miast są wypisz-wymaluj jak ze zniszczonej Warszawy), co też oni - krew z krwi i kość z kości, sól tej ziemi - czynią? To oczywiste, zadają kłam wizerunkowi Polaka palącego sąsiada innowiercę w stodole i wydającego uciekinierów oprawcom, stają w prawdzie i dają świadectwo swego męstwa: wystawiając na szwank swe młode życie, twardo dają odpór syryjskiej zarazie. Znów jesteśmy przedmurzem Europy!

Od dawna nawołuję do trzeźwej oceny sytuacji i rozwiewania mitu Europy jako bezpiecznego schronienia dla wszystkich chętnych do przybycia Afrykanów i Azjatów. Ale jeśli ma to wyglądać w ten sposób, że przed syryjskimi uchodźcami wojennymi mają nas bronić polscy faszyści, i to jeszcze pod znakiem Polski Walczącej czy Solidarności, to może już lepiej niech nikt nie broni. Bywają lekarstwa gorsze od choroby.

-
2015/09/13 21:56:38
@os.porfirion
"A pierwotne przyczyny to wcale nie przeludnienie i brak żywności - ale po prostu chęć drogi na skróty. "
Naprawdę myślisz ze ci Syryjczycy idą na skróty? Jasne, po drodze sporo się do nich przyczepia, i ci idą.
Przeludnienie: dane i estymacje są pod ręką:
en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_the_Middle_East
www.prb.org/Publications/Datasheets/2015/2015-world-population-data-sheet/world-map.aspx#map/northern_africa/population/2015
foodsecurityindex.eiu.com/Country/Details#Syria
Co do subsydiowania imigrantów: masz rację, nie trzeba tego robić. Zgadzam się, że potrzebna jest polityka imigracyjna, pisałem o tym.
Co do pracy: na razie braki w taniej sile roboczej łatamy nielegalnymi pracownikami z Ukrainy, ale u nich też kryzys demograficzny, na razie słabo tam odczuwalny z powodu wojny i upadku gospodarki, ale może się tam poprawić bo sie reformują, a rezerwy do poprawy maja niezmierzone (równe skali korupcji i marnotrawstwa).
U nas rąk do pracy zabraknie już za kilka lat, chyba że sami spowodujemy że zabraknie pracy:
serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/791138,za-szesc-lat-koniec-z-bezrobociem.html
Z mojej perspektywy, a także z perspektywy młodszych ode mnie rozsądna polityka imigracyjna jest konieczna, do tego trzeba walczyć z zabobonami i we własnym interesie starać się być bardziej atrakcyjnym dla imigrantów ekonomicznych.
-
Gość: grzes, *.w86-211.abo.wanadoo.fr
2015/09/14 20:25:47
@x
Na pewno masz rację. Ale, co ciekawe, jakoś tego typu prosta i fundamentalna refleksja przez olbrzymią ilość Europejczyków (i druzgocącą ilość Polaków) podzielana nie jest. Lepiej powtarzać starą mantrę o wartościach, krzyżach, przedmurzu itd, niż zauważyć, że jeżeli mamy problem - a niewątpliwie mamy - to należy go szybko, zgodnie z podstawowymi wartościami naszej kultury i z naszymi możliwościami rozwiązać.
Przy czym o możliwościach powinni wypowiadać się specjaliści.
Niestety w Polsce mamy taką kastę specjalistów od wszystkiego, którzy są zawsze (im głupsi, tym bardziej) przekonani o swojej ostatecznej i najwyższej racji - mianowicie kler katolicki. Najwyraźniej też "specjalistwem" można się zarazić... No ale nihil novi, po przeczytaniu Trybuny Ludu też się człowiek stawał specjalistą :)
-
2015/09/14 21:41:25
@grzes
Ja to się dziwię, że nasi fundamentaliści tak się bronią przed napływem tamtych fundamentalistów. Przecież oni mają fundamentalnie takie samy poglądy na świat, wolność jednostki, prawa mniejszości, etc.
Dziwi mnie jeszcze argumentacja, że niby oni - ci nasi - bronią jakiejś kultury czy cywilizacji europejskiej. Nie wiem czy obowiązujący w Polsce melanż azjatyckiej mentalności i spolonizowanej wersji jednej z religii Bliskiego Wschodu można nazwać kulturą europejską.
-
pfg
2015/09/14 21:51:26
@wb40 - no, ta religia Bliskiego Wschodu przeszła przez filtr grecki - zasługa św. Pawła - i przez to stała się uniwersalistyczna.
Natomiast zgadzam się, że nasi fundamentaliści mogliby się, w gruncie rzeczy, dogadać z fundamentalistami tamtejszymi, przynajmniej w kwestiach obyczajowych.
-
Gość: grzes, *.w86-211.abo.wanadoo.fr
2015/09/14 21:59:41
@wb40
Bo jeszcze nikt nie rzucił: "debile wszystkich krajów łączcie się!"
Ale z tą kulturą proponowałbym następujące kryterium: wyłączności. Jeżeli nasza nie jest do pogodzenia z żadną inną, do tego stopnia od wszystkich innych jest lepsza, to mogłaby bardzo dobrze połączyć się z takim ISIS, który jest również o tym śmiertelnie przekonany. I moglibyśmy już, jak powiadasz, dać sobie spokój z nazywaniem tego kulturą...
-
2015/09/14 22:07:29
O ranyyy... Wy ciągle o fundamentalistach katolickich i klerze...

Jak kiedyś na poważnie ktoś zaproponuje by wprowadzić taki katolicki szariat - tak jak muzułmanie chcą szariatu a co więcej stosują go tam gdzie mogą (oczywiście nie wszyscy - ale zgodzicie się, że są takie miejsca) to bedę protestował razem z Wami.

OK ?

Ale na razie nikt nie wsadza do więzień ateistów, nie każe wyznawać wiary i kamieniować cudzołożników - oprócz fundamentalistów islamskich...

A problem obecny jest sporym problemem europejskim który stworzyły chyba Niemcy - zapraszając do siebie i witając balonikami kogokolwiek. No ale zamiast kilku tysięcy pojawił się milion więc stwierdziły, że czas obarczyć tym solidarnie wszystkich.

Co innego jest przyjęcie uchodźców. Uciekających przed wojną. A co innego cwaniaków przeszmuglowanych za grubą forsę do Europy i wcale nie pragnących
być w Polsce.

Przyjmijmy każdego kto chce być w Polsce. Ale tych którzy chcą być w Niemczech czy Szwecji odeslijmy tam. Nie nasz problem.
-
Gość: grzes, *.w86-211.abo.wanadoo.fr
2015/09/14 22:21:31
osiołku, ten "katolicki szariat" już jest. W Polsce. Na razie, tak obok. To znaczy można jeszcze żyć inaczej, ale już pod czujnym okiem ajatollaha - dokładnie tak, jak to było w wielu krajach Bliskiego Wschodu jeszcze dość niedawno temu.
Tylko się nie obrażaj
Gżegżółka
-
pfg
2015/09/14 23:05:04
Grzegrzółka :-)
-
2015/09/14 23:38:11
@gż(rz)egż(rz)ółka

Jak Cię będą kamieniować to daj znać. Albo wsadzać do więzienia za nieprzestrzeganie przykazań kościelnych i naruszanie prawd wiary.
-
pfg
2015/09/15 09:41:31
@porfirion Ale na razie nikt nie wsadza do więzień ateistów, nie każe wyznawać wiary

Jarosław Kaczyński tego lata na Jasnej Górze:
Bo nie ma w Polsce innej nauki moralnej, niż ta, którą głosi Kościół. I nawet gdyby ktoś miał wątpliwości, nawet gdyby ktoś nie wierzył, ale był polskim patriotą, to musi to przyjąć. Musi przyjąć, że nie ma Polski bez Kościoła, nie ma Polski bez tego fundamentu.

youtu.be/IXMM1BQXRLY od 3:12