Blog > Komentarze do wpisu

Glossa do ASF

Wszystko wskazuje na to, że epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce coraz szybciej się rozprzestrzenia, co może stanowić niezwykle poważne zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Przypomnijmy historię:

 • W 2014 po raz pierwszy stwierdzono tę chorobę w Polsce, u padłych dzików.
 • Jesienią 2015, pod koniec rządów PO-PSL, w Polsce stwierdzano trzy ogniska choroby w hodowlach świń. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, ówczesny rząd wprowadził strefy ochronne - świń z hodowli zlokalizowanych w tych strefach nie wolno było sprzedawać na rynku. Aby ulżyć doli polskiego chłopa i zdobyć głosy, PiS obiecał złagodzić restrykcje, co też po wygranych wyborach zrobił. W efekcie
 • gdy rok temu, we wrześniu 2016, po niecałym roku rządów PiS, po raz pierwszy pisałem o ASF, ognisk było dwadzieścia.
 • Gdy trzy tygodnie temu, w połowie sierpnia 2017, ponownie pisałem o ASF - nawiasem mówiąc,  dyskusja poszła w całkiem inną stronę, ale też niezwykle ważną - ognisk było siedemdziesiąt.
 • Dziś, 1 września 2017, w radio usłyszałem, że jest ich już dziewięćdziesiąt i zbliżają się do linii Wisły.
 • Tak naprawdę, jest ich już dziewięćdziesiąt jeden - patrz mapa.

Jeśli epidemia przejdzie na lewy brzeg Wisły, będzie to dla polskiego rolnictwa i dla polskiego eksportu wieprzowiny katastrofa.

Takie są właśnie skutki dobrej zmiany.

obszar zapowietrzony

piątek, 01 września 2017, pfg
Tagi: ASF

Polecane wpisy

 • Szumidła

  W aferze KNF najbardziej bulwersująca nie jest rzekoma propozycja korupcyjna, jaką były już szef KNF, Marek Chrzanowski, miał złożyć właścicielowi dwu

 • W Krakowie II tura

  W Krakowie wybory nie rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Potrzebna będzie dogrywka pomiędzy urzędującym prezydentem, Jackiem Majchrowskim, startującym z własn

 • Szaleństwa ministra Jurgiela

  Wśród członków obecnego rządu osobną pozycję zajmuje minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel. Jest to człowiek zwyczajnie głupi i niekompetentny. Żaden ideolog. N

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Mlaskot, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/09/01 14:44:45
A opozycja? Były minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL tłumaczył w zeszłym tygodniu jak to PiS podobno traci poparcie na wsi. Zaczął od koni z Janowa, przeszedł do restrykcji w obrocie ziemi, potem anegdotycznych osobistych spotkań które przeczą sondażom, o 90 ogniskach wspomniał gdzieś półgębkiem blisko końca, ale nie powiedział co z tym teraz zrobić ani czym to grozi.
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/09/01 15:29:18
Z mapki jasno wynika, że wirus rozprzestrzenia się z terytorium Jeszcze Lepszej Zmiany, zarządzanego po ojcowsku przez Ciepłego Człowieka, na tereny stanowiące ostoję Dobrej Zmiany. Jeśli sam (wirus albo Baćka, bez różnicy) nie zechce przekroczyć Wisły, to już PiS się o to postara. Być może w kulminacyjnym momencie manewrów Zapad 2017 polskie władze zaproszą połączone siły rosyjsko-białoruskie do wkroczenia na teren Polski. NATO, artykuł piąty? Nic z tych rzeczy, chcącemu nie dzieje się krzywda - przecież nie mówimy o żadnej inwazji, a tłumienie z bratnią słowiańską pomocą antyrządowego buntu części polskiego wojska to wewnętrzna sprawa kraju. Zresztą po co jakieś NATO państwu, które ma przyjaciół na Kremlu.
-
pfg
2017/09/01 15:39:32
@Mlaskot - o indolencji opozycji w tej sprawie, o kompletnym zaniechaniu nagłaśniania skutków dobrej zmiany w rolnictwie, pisałem w poprzedniej notce. Widać PSL mnie nie czyta. A mówiąc poważnie, albo sami nie są kompetentni (ale za ich rządów ochrona jeszcze działała), albo myślą sobie "nie będziemy zgłaszać dobrych pomysłów, bo PiS jest przejmie i uzna za swoje, niech się lepiej wszystko rozpadnie, wtedy PiS szybciej straci władzę, a my będziemy sprzątać". To bardzo głupia, antypaństwowa postawa - niestety dość popularna.

A @chinska doda zapewne, że ruin po PiS nie przejmie PO-PSL, tylko Kukiz i ONR.

@x - owszem, ASF przyszedł do Polski z Białorusi. Przyniosły go dziki, które tak, jak kornik drukarz, nic nie wiedzą o istnieniu granicy.

ASF jest też w graniczących z Białorusią państwach bałtyckich.
-
pfg
2017/09/01 16:34:28
Z mapy wynika, że być może nie jest jeszcze tak źle: Mamy trzy rozłączne obszary występowania ASF u zwierząt hodowlanych: 1) Siemiatycze-Biała Podlaska, 2) Włodawa, 3) Grajewo-Radziejów (przeklęta ziemia). Dwa pierwsze przy granicy z Białorusią i *najprawdopodobniej* chorobę przyniosły tam dziki (a już wewnątrz mogła się rozprzestrzeniać na skutek ludzkiej niefrasobliwości), trzeci nie przylega do granicy, ale dziki też mogły być wektorem. W każdym razie klaster perkolacyjny jeszcze nie powstał, choć być może w obszarze Siemiatycze-Biała Podlaska już powstaje. Bo gdy te trzy obszary zostaną połączone, to będzie znak, że mamy prze*bane i epidemii, przynajmniej na prawym brzegu Wisły, nic już nie powstrzyma.
-
2017/09/01 19:55:44
O, rany a czego się spodziewać. PSL jaki był taki był ale nie wycinał ludzi kompetentnych tylko dodawał swoich. Więc system się kręcił, raz lepiej, raz gorzej ale się kręcił. Przyszedł PiS i wyjebał. Wszystkich nie swoich. A, że proces wyjebania chwilę zajmuję to i system działał. Teraz wyjebali wszystkich to przestał działać. Tyle.
To samo odnosi się do dowolnej innej działki i całego kraju. Patria idiotów promuje idiotów i tyle. A, że głosowali na nią idioci to szafa gra. Aż do czasu gdy idioci spalą wieś. Wtedy głosujący się obudzą trzymając ręką kubeł wody i wołając staropolskie "za co to mnie spotkało?"
-
2017/09/01 20:45:43
A chłop do wyborów i tak zapomni i zagłosuje na PiS...
-
Gość: x, *.free.aero2.net.pl
2017/09/01 23:56:24
W zjawiskach takich jak perkolacja czy procesy gałązkowe (branching processess) kluczowy jest parametr opisujący intensywność przenikania/namnażania; w epidemiologii świata rzeczywistego natura zagadnienia jest bardziej złożona, ale pod tym akurat względem podobna. Najważniejsze jest to, że niewielka zmiana tego parametru może spowodować katastrofalne pogorszenie rokowań: przejście fazowe. Nie zdziwiłbym się, gdyby obszary przeważająco pro-PiSowskie cechowała, średnio biorąc, większa nonszalancja wobec procedur (w tym sanitarnych) niż to jest przyjęte np. w Wielkopolsce; a to właśnie może oznaczać różnicę pomiędzy eksplozją zachorowań a wygaśnięciem epidemii i długofalowo odgrywać znacznie większą rolę niż przenikanie wirusa przez granicę z Białorusią. Idę o zakład, że, mając do wyboru epidemię ASF ograniczoną do obszaru swych mateczników na wschodzie Polski i epidemię rozlaną na cały kraj, PiS wybierze - z bólem, ale jednak - ten drugi wariant, choć oczywiście po cichu marzyłoby o pomorze wyłącznie na terenach niechętnych PiS-owi, a najlepiej także w Niemczech i na zachodzie kontynentu. I tak właśnie należy rozumieć obecne działania i zaniechania rządu w tej sprawie.
-
Gość: chińska_telewizja_centralna, *.adsl.inetia.pl
2017/09/02 01:41:28
@pfg
"A @chinska doda zapewne, że ruin po PiS nie przejmie PO-PSL, tylko Kukiz i ONR"

Na dzień dzisiejszy chińska widzi dwa scenariusze:
1. Jeśli za dwa lata wygra PiS, to w kolejnych wyborach stery po nim przejmą Kukizy,
2. Jeśli za dwa lata wygra PO, to w kolejnych wyborach władza powróci do PiS-u (może już odmieniony, może z Ziobrą na czele, może z jakimiś przystawkami).
Obym się mylił.

Ale co najmniej 4/5 Polaków (czy to młodych, czy starych) ma przekonania prawicowe, więc tak czy inaczej jesteśmy zaprogramowani na zderzenie ze ścianą.
Przechył Polski w prawo zawdzięczamy "Solidarności", która oczywiście obaliła komunę - i chwała jej za to - ale za cenę podpisania paktu z diabłem.

Teraz nadchodzi diabeł, który, machając cyrografem, upomina się o zapłatę. Chce odebrać, co jego.
-
Gość: pantarej, 142.118.205.*
2017/09/02 04:07:30
@ drakaina
A mnie taboret uderzyl w kolano.
-
Gość: pantarej, 142.118.205.*
2017/09/02 14:34:04
@ chinska telewizja

Ustrojem tego kraju byla, jest i bedzie dulszczyzna. A co niepotrzebne to sie wyskrobie.
krytykapolityczna.pl/gospodarka/wspolna-opieka-nad-dzieckiem/
-
Gość: pantarej, 142.118.205.*
2017/09/02 22:20:40
@ drakaina

A twoja pasja do opery to przejaw konserwatyzmu? Czy awangardowosci? Czy czegos jeszcze innego?
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/03 21:37:03
@ "x"

Jest dobry moment zeby sie zasstanowic nad nastepujaca sprawa - czy wyksztalceni powinni rzadzic? Czy tez trzeba dobrze ksztalcic tych ktorzy beda rzadzic?
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/04 22:42:21
trzynasty to pechowy
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/04 22:42:49
Drakaina, masz szanse wprowadzic do jezyka polskiego fraze "takie sa moje osobiste preferencje" ;-)
www.youtube.com/watch?v=ThUCncO0x0Q
-
pfg
2017/09/06 12:39:22
Stan na dziś: dziewięćdziesiąt cztery ogniska ASF w Polsce. A o sprawie pisze też Gazeta Wyborcza.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/06 14:10:16
Pisze, pisze, ale jakim jezykiem.
W Kanadzie byla ostatnio na tapecie taka sprawa. Facet od wielu lat publikuje felietony w prasie na tematy biezace. Ale w miedzyczasie zostal dyrektorem instytutu na jednej z uczelni. I gdy pozwolil sobie w felietonie na uzycie slow typu "nieudacznicy" czy "nieudacznictwo" wladze uczelni poprosily go o zlozenie rezygnacji. Co uczynil. Podatnik utrzymuje uniwersytety, wiec jest szefem. Szefa nie obrzuca sie wyzwiskami.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/06 15:45:42
-
2017/09/06 17:59:46
@pfg
Jutro na Smoluchowskim będzie poster o modelowaniu epidemii ASF.
-
Gość: chińska_telewizja_centralna, *.adsl.inetia.pl
2017/09/07 12:13:13
@x
"mając do wyboru epidemię ASF ograniczoną do obszaru swych mateczników na wschodzie Polski i epidemię rozlaną na cały kraj, PiS wybierze - z bólem, ale jednak - ten drugi wariant"

No nie, to już zahacza o teorie spiskowe. To nie jest tak, że oni celowo coś psują - czy jest to armia, gospodarka, media, dyplomacja, gospodarka leśna, konie w stadninach czy świnie w chlewach; im po prostu zawsze jakoś tak wychodzi. Tak jak małe dziecko, które dostaje zabawkę, rzuca nią po ścianach, a potem płacze, że zepsute. Z tym pomorem świń to po prostu mści się luźny stosunek do procedur i typowo polskie cwaniactwo ("jakoś to będzie"). Ale nie jest to jakieś celowe działanie.
-
Gość: chińska_telewizja_centralna, *.adsl.inetia.pl
2017/09/07 16:48:24
Meanwhile on Facebook...
Nawiasem mówiąc to przerażające, ile zła i szkód można wyrządzić z pomocą marnych stu tysięcy dolarów...

W Polsce rosyjski wywiad elektroniczny, za pomocą dobrze opłacanych trolli, od wielu już lat judzi i jątrzy na onetach. Ich zadanie jest proste: radykalizować i wzmacniać podziały, a także w razie potrzeby zamulać wymianę zdań lub topić dyskusje w szambie - a to można zrobić najłatwiej, promując konserwatywne postawy, prawicowy światopogląd i, w miarę możliwości, wykreować atmosferę pogromową, również z użyciem dezinformacji (rezulatem tej mrówczej pracy są newsy w stylu "we Wrześni narodowcy skatowali Hindusa"). Jednak nie byłoby w tym nic groźnego, gdyby ich bełkot nie padał na podatny grunt - grządka, na którą Putin rzuca ziarna swoich chwastów, była przez dwie i pół dekady obficie nawożona przez rodzimą prawicę (np. większość kibiców piłkarskich ma obecnie poglądy prawicowe, czego jeszcze 15-20 lat temu nie było). Dziękujemy wam, Solidaruchy - historia wam tego nie zapomni! Jakby mało było tego że Polską od ćwierć wieku na zmianę rządzą konserwatywne i liberalne oszołomy, to w dodatku większość młodzieży została zainfekowana przez korwinizmy z Wykopu. Tego procesu nie da się już odwrócić (a historia pędzi jak pociąg pancerny, bo pamiętam, jak jeszcze 2-3 lata temu @pfg sceptycznie odnosił się na tym blogu wobec perspektywy "Budapesztu w Warszawie").

Ciekawe, że rosyjska propaganda największe żniwo zbiera w USA (Trump), Wielkiej Brytanii (Brexit) i Polsce (prawicowy skręt w prawo wśród młodzieży), czyli w krajach, gdzie światopogląd prawicowy jest najsilniejszy (w dodatku dwa spośród tych trzech krajów, czyli Polska i Stany, cechują się również wysokim współczynnikiem religijności). Widocznie ziarno nienawiści musi paść na podatny grunt.
-
Gość: chińska_telewizja_centralna, *.adsl.inetia.pl
2017/09/07 17:32:19
Przepraszam za flooding, ale właśnie zdemaskowano kolejną rosyjską akcję dezinformacyjną (NATO rzekomo tuszuje pedofilski gwałt na Litwie; materiał telewizyjny).

A w artykule: "Rosja od 2004 roku ingerowała w politykę co najmniej 27 europejskich i północnoamerykańskich państw - wynika z niezależnej analizy, do której dotarł "USA Today". Jednym z celów tych ingerencji miała być w 2015 roku Polska"

Dania i Szwecja również są zaniepokojone.
-
pfg
2017/09/07 20:01:10
@anuszka - no był poster o ASF. Dziwny. Przede wszystkim z zaprezentowanego wykresu wynika, że liczba *zarejestrowanych* przypadków w pewnym moemencie *spadła*, co nie wydaje się możliwe. To musi być funkcja niemalejąca, spadek byłby możliwy tylko wtedy, gdyby okazało się, że jakiś przeszły przypadek był false positive i został wyrejestrowany, ale wtedy właściciel danych powinien od miejsca fałszywej rejestracji je skorygować. Ponadto autor za jedyny wektor uważa dziki, co nie wydaje się być prawdą (patrz rosnący klaster perkolacyjny w regionie Biała Podlaska-Siemiatycze). Skoro założenia modelu są kiepskie, to nie ma powodu, by się przejmować wynikami.

Nawiasem mówiąc, Wyborcza donosi, że minister Jurgiel chce podejmować kolejne działania pozorne, mianowicie zbudować płot na granicy z Białorusią, żeby dziki nie przechodziły. Ale choroba jest już w Polsce i roznosi się z istniejących polskich ognisk!

@chińska - @x kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że jego zdaniem PiS niszczy Polskę celowo. Na to oczywiście nakładają się efekty zwykłej nieudolności, ale oni mają w tym jakiś niepojęty cel. Podobnie napisał kiedyś komentator @wb40.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/07 21:57:28
@ chinska telewizja

Jest jeszcze inna teoria. Tak zwane "lewactwo" stalo sie ostatnio trendy. A nawet w pewien sposob intratne - granty europejskie i tak dalej. I wszystkie wiesniaki teraz rozpychajac sie lokciami opowiadaja po ktorej stronie maja swoje lewicowe serce. Nikomu w niczym nie pomogli, dla nikogo nic konkretnego nie zrobili, ale mamy podziwiac ich rzekomy altruizm. Przez co wkur.....ja normalnych ludzi. A najbardziej wk..wiajace u lewakow jest to ze nie znaja ani marksizmu, ani tym bardziej gender studies.
-
Gość: chińska_telewizja_centralna, *.adsl.inetia.pl
2017/09/07 23:25:02
W Polsce lewica nigdy nie była trendy i już nigdy nie będzie; czas na to minął bezpowrotnie w latach 90-tych, a szkoda. Dlaczego? Zaraz to wyjaśnię.

No więc jakie będą długofalowe skutki braku lewicy? Ludzie sfrustrowani, nieuświadomieni klasowo, nie będą mieli żadnej możliwości ekspresji politycznej - a skoro lewica nie istnieje, to ich złość pozostanie nieukierunkowana i nienazwana (nie do końca będą wiedzieli, na co i na kogo są wkur***ni, będą czuć tylko nieokreśloną wściekłość a'la Kukiz, przeradzającą się stopniowo w nienawiść do całego świata). Ewentualny gniew, który będzie przecież musiał znaleźć ujście, zostanie przekierowany na jeszcze słabszych (jedna biedota napuszczana na inną) na zasadzie "dziel i rządź". Zawsze i wszędzie tak było: chłopa zachęcano, żeby się od czasu do czasu spuścił Żydowi łomot czy obił Cyganowi gębę właśnie po to, żeby nie przyszło mu do głowy podnieść rękę na pana czy plebana. Carat też zawsze potrzebował jakiegoś psa, którego każdy frustrat będzie mógł bezkarnie kopnąć, zamiast przeklinać Jego Wysokość. No i flaszkę samogonu, coby gorącą głowę ostudzić.

Dlatego przewiduję, że w Polsce nastanie czas pogromów. Wobec dojmującego, bolesnego wręcz dla prawicowców braku uchodźców, na których tłuczenie tak bardzo napalili się Prawdziwi Polacy, złość będzie musiała zostać wyładowana np. na (co słabszych) Ukraińcach - tym bardziej, że stanowią łatwy cel, bo politycznie nikt się za nimi nie ujmie. A o uzasadnienie ataków na "banderowców" już się postarają internetowe trolle proweniencji wiadomej oraz nasza władza, której będzie to na rękę i która wobec tego nie będzie się wtrącać w te sprawy (bo przecież "młodzież musi się wyszumieć"). Poza tym przewiduję wzrost przestępczości, wandalizmu, frustracji, pijaństwa i ogólnego rozpasania. Ludzie też, wbrew szumnym deklaracjom, w rzeczywistości przestaną utożsamiać się z państwem i ze społeczeństwem, kradnąc i oszukując na potęgę i w miarę możliwości (podobnie, jak dzieje sie to w republikach bananowych).

Rządzący dużo mówią o tym, że ludzie wściekli są na "elity", ale jest to fundamentalnym kłamstwem, bo oni sami również do tych elit należą. Poza tym elitom, jakie by one nie były, zależy na tym, żeby tłuszcza wyładowała nienawiść na kimś innym. Zresztą antyelitaryzm to ślepa uliczka, która prowadzi do Leppera, Kukiza i Trumpa - w ten sposób wpadniemy z deszczu pod rynnę. Ludzie deklarują wściekłość na elity polityczne czy przygłupich celebrytów, ale bynajmniej nijak nie przekłada się to na wściekłość wobec tego magicznego 0.1% ludzi najbogatszych, czyli rzeczywistych elit, na co najlepszym dowodem jest wybór Trumpa.

Jeśli jednak pewnego dnia złość wściekłego motłochu w pewnym momencie zostanie skierowana w stronę Putina, Kaczyńskiego czy Orbana - wtedy biada nam! Bo nie będą to żadni demokraci z konstytucją w ręce, tylko wymachujący bejzbolem narodowcy, a w Rosji nie daj Boże jakiś Lenin, który będzie kradł zagrabione i wieszał oligrachów na latarniach.
Ale nie nastąpi to prędko.

Do tego doprowadziliście, drodzy liberałowie. Ukręciliście sznur, na którym zmanipulowany przez populistów motłoch was powiesi. Ma nadzieję, że jest pan z siebie zadowolony, panie profesorze Balcerowicz.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/08 02:11:46
A potraficie wyobrazic sobie taka rzeczywistosc w ktorej sklep z hijabami jest o sto krokow od klubu do uprawiania seksu grupowego? I nikt sie nikomu nie wtraca?
-
pfg
2017/09/08 17:37:07
@pantarej - potrafimy. Widzieliśmy. Tak jest w wielu dużych miastach północnoamerykańskich. No i?
-
2017/09/08 20:42:07
@pfg/pantarej

Podobnie jest również np. w Skopje i Kazaniu, toutes proportions gardees, oczywiście, bo może nie kluby z seksem grupowym (choć nie wiem, szczegółowo nie sprawdzałam, co się kryje po sąsiedzku), ale najróżniejsze przybytki takiej czy innej rozkoszy oraz knajpy z alkoholem, to jak najbardziej.

PS. Przepraszam za to, że zupełnie nie wiem dlaczego moja wypowiedź spowodowała lawinę off-topowych wypowiedzi jednego z komentatorów. Odpowiem tylko na ten o operze: po prostu lubię operę, just so.
-
pfg
2017/09/08 21:26:08
@drakaina - ten typ tak ma. Nie przejmuj się.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/08 21:36:47
@ PFG
Tak jest w wielu duzych miastach polnocnoamerykanskich. Ale dlaczego? Robili Istambul i zdziwieni ze wyszedl im Istambul ;-))) Feel the pain!
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/08 21:47:47
A co tej opery. To w bolandii mozna sobie sluchac tego co sie chce? A co na to komisja dobrego gustu?
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/08 22:42:20
@ drakaina
Lawine spowodowalo nieprawidlowe uzycie slowa "chlop"w twojej wpywiedzi. Moze warto sprawdzic w slowniku znaczenie.
-
pfg
2017/09/08 23:36:57
@pantarej - ale ty wiesz, że spamujesz, prawda?
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/08 23:44:22
@ PFG
Zadalem ci pytanie.
-
2017/09/09 00:20:51
@pantarej
(wyjątek od nie karmić trolla)

Mój chłop jest odpowiedzią na " Aby ulżyć doli polskiego chłopa i zdobyć głosy, PiS obiecał złagodzić restrykcje, co też po wygranych wyborach zrobił".

Co więcej, jest on zgodny z pierwszą i podstawową definicją w Słowniku języka polskiego PWN:
chłop
1. rolnik
2. pot. dorosły mężczyzna
3. pot. mąż, narzeczony, kochanek

Jeśli cokolwiek jest niepoprawne w mojej pierwszej wypowiedzi, to brak przecinka przed drugim "i", za co przepraszam zasady interpunkcji polskiej.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/09 00:31:16
-
2017/09/09 10:09:52
[Miałam nie karmić trolla, wiem...]

@pantarej

Jeśli jeszcze, po jak sądzę sporej liczbie przeżytych lat i to, jak rozumiem, poza Polską, nie dotarło, że pola semantyczne wyrazów w różnych językach nie pokrywają się w pełni, to jest mi niezmiernie przykro, że tak mało zwracasz uwagę na języki, którymi się posługujesz.
-
Gość: pantarej, *.internet.virginmobile.ca
2017/09/09 10:38:21
Jak na przyklad slowa "troll"? Twoja kolezanka z UJ pisala swoja ksiazke 3 lata. Zjebalem ksiazke w 3 zdaniach. Wystarczylo.
-
pfg
2017/09/09 15:21:05
@pantarej? Weź się, chłopie, opanuj.
-
2017/09/09 17:34:56
Nie znam nikogo, kto przez trzy lata pisał książkę o trollach. Jakichkolwiek...
-
2017/09/20 17:20:44
@anuszka
@pfg
Odnośnie plakatu o ASF na Smoluchowskim, to co prawda model jest kiepski i nie ma co ufać wynikom, aczkolwiek:
- na wykresie podana była tygodniowa m.in. zapadalność "weekly incidence", czyli liczba nowych przypadków, a nie chorobowość, czyli liczba zarejestrowanych przypadków;
- model zawiera 3 drogi zakażenia 1) przez wektory, czyli dziki, 2) krótkozasięgowe relacje między hodowlami, 3) dalekozasięgowe relacji łańcucha produkcji wieprzowiny. Może, to nie zostało wprost pokazane, ale za transmisje patogenów 2 i 3 odpowiada człowiek.

Plakat jest dostępny do wgłądu - interdisciplinaryresearch.eu/wp-content/uploads/2017/09/smoluchowski_ibi.pdf